Programme

Format

The event will consist of two parts:

  • Day 1-2: user training of the various techniques required for image-based modelling
  • Day 3-4: users’ workshop with keynote talks, presentations and a networking reception

A general outline of the programme is shown below. An updated list of speakers is available on the keynote speaker page. More details (such as specific talk timings and titles) will be added nearer the time. You may browse last year's programme and download presentations for an example of the sessions at IBFEM-4i.

Day 1: Training  Day 2: Training  Day 3: Workshop  Day 4: Workshop

Day 1: Training 

Mon 9 Sep 2019

  • 9:30 - Registration & Coffee
  • 10:00 - Session 1
    Random Finite Element Method (RFEM)
    Lee Margetts, ParaFEM
  • 12:30 - Lunch
  • 13:30 - Session 2
    Meshing techniques for Global DVC analysis
    Loic Courtois, 3Dmagination
  • 14:45 - Coffee
  • 15:15 - Session 3
    Meshing techniques for Global DVC analysis cont.
  • 17:00 - End

Day 2: Training 

Tue 10 Sep 2019

  • 9:00 - Session 4
    From CT image to simulation with VGSTUDIO MAX:
     - Image preprocessing
    Johannes Fieres and Alessandro Mangione, Volume Graphics & Anton du Plessis, Stellenbosch University
  • 10:30 - Coffee
  • 11:00 - Session 5
    From CT image to simulation with VGSTUDIO MAX:
     - Image preprocessing cont.
  • 12:30 - Lunch
  • 13:30 - Session 6
    From CT image to simulation with VGSTUDIO MAX:
     - Image based simulation
  • 14:45 - Coffee
  • 15:15 - Session 7
    From CT image to simulation with VGSTUDIO MAX:
     - Image based simulation cont.
  • 17:00 - End

Day 3: Workshop 

Wed 11 Sep 2019

  • 9:30 - Registration & Coffee
  • 10:30 - Welcome
  • 10:45 - Keynote 1, Chair: Llion Evans, Swansea University
    Anton du Plessis, Stellenbosch CT Facility
    "Image-based simulation of lattice structures produced by laser powder bed fusion"
  • 11:30 - Session 1, "Developments in CT imaging", Chair: Loic Courtois, 3Dmagination
    Gerhard Zacher, Baker Hughes, a GE company
    "Advanced X-ray Computed Tomography in Additive Manufacturing"

    Nick Brierley, The MTC
    "Mapping Performance of CT"

    Chris Price, Nikon Metrology
    "Automation of CT Imaging"
  • 12:45 - Lunch
  • 13:45 - Session 2, "CT image processing", Chair: Alisa Stratulat, Carl Zeiss Microscopy
    Triestino Minniti, UKAEA
    "Neutron tomography and NeuTomPy toolbox: a Python package for neural network based tomographic reconstruction"

    Olly King, Diamond Light Source
    "An introduction to SuRVoS Workbench - speeding up volume segmentation using super-regions and machine learning"

    David Harman, Synopsys Simpleware Group
    "Image-based meshing and model generation with the Simpleware software"
  • 15:00 - Coffee
  • 15:30 - Session 3, "Image-based simulation applications #1", Chair: James Le Houx, University of Southampton
    Peter Falkingham, Liverpool John Moores University
    "Bi-planar X-ray imaging and HPC simulation of dinosaur footprint formation"

    Stepan Lomov, KU Leuven
    "Micromechanics of Fibrous Composites and Permeability of Fibrous Media Based on Micro-CT Images"

    Neil Bourne, University of Manchester
    "The Exposome of Structures"
  • 17:00 - End
  • 18:15 - Networking Reception
  • 21:00 - Taxis

Day 4: Workshop

Thu 12 Sep 2019

  • 9:30 - Keynote 2, Chair: Nick Brierley, The MTC
    Tristan Lowe, Manchester X-ray Imaging Facility
    "Measuring confidence levels in X-ray CT"
  • 10:15 - Session 4a, "Image-based simulation software", Chair: Nick Brierley, The MTC
    Andreas Wiegmann, Math2Market
    "Image Based Modelling and Direct Numerical Simulations with GeoDict, the Digital Material Laboratory"
  • 10:40 - Coffee
  • 11:10 - Session 4b, "Image-based simulation software", Chair: Bethany Keenan, Cardiff University
    Oxana Shishkina, Siemens Industry Software NV
    "Simcenter 3D Virtual Material Characterization ToolKit for realistic composite materials modelling using micro-CT-based voxel approach"

    James Le Houx, University of Southampton
    "OPEN source IMage based PArallelisable Liner Algebra solver"

    Johannes Fieres, Volume Graphics
    "Simulating the Effects of Manufacturing Defects Based on CT Images"
  • 12:25 - Lunch
  • 13:25 - Session 5, "Image-based simulation applications #2", Chair: Triestino Minniti, UKAEA
    Philippe Martinuzzi, EDF Energy Research and Development
    "Experience open simulation with the salome_meca platform"

    Razvan Sencu, University of Manchester
    "Modelling of composite materials’ damage and fracture mechanics leveraging in-situ X-ray Computed Tomography datasets"

    Dimitris Fakis, Brunel University London
    "Full dielectric characterisation of fibre-reinforced composite materials with the use of micro-CT"

    Tom Etheridge, Airbus Defence and Space
    "An IBFEM process for virtual testing of AM satellite components"
  • 15:05 - Wrap up
  • 15:20 - Close

Information for speakers

Keynote speakers will have 45 minutes (35 mins + 10 mins Q&A), other presenters are given 25 minutes (20 mins + 5 mins Q&A).

A computer will be available to presenters, or they may connect via standard HDMI or VGA. If presenters wish to use their own equipment which does not use these connectors they will need to provide their own adapters.

We would kindly ask that all presenters arrive in the break before their session and introduce themselves to the session chair to upload slides or test equipment.